Akademia z okazji 100–lecia Szkoły Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej w Gostyninie

Każdy jubileusz wymaga odpowiedniej oprawy, a obchody 100-lecia Szkoły Podstawowej nr 1 to wspaniała okazja, aby zaprezentować przed społecznością szkolną                     i zaproszonymi gośćmi wyjątkowy program artystyczny, dlatego dosyć długo zastanawialiśmy się, jaki ma mieć on charakter.

W końcu opracowaliśmy scenariusz uroczystości i wybraliśmy wykonawców – naszych najzdolniejszych uczniów. Wiele godzin poświęciliśmy na dopracowanie szczegółów, aby w sobotę, 18 listopada 2017 r. nasi młodzi artyści mogli zabrać  wszystkich zgromadzonych  w niecodzienną podróż w czasie.

Obserwowaliśmy,  jak kształtowała się  szkoła, jak wydarzenia historyczne i realia polityczne wpływały na jej codzienność. Scenki z wybranych dziesięcioleci życia szkoły, obrazowane  zdjęciami z ówczesnych lat i piosenkami, przypomniały zebranym gościom jej 100-letnią historię.

Program artystyczny przygotowali: Renata Cichońska, Renata Grabowska, Róża Szlosowska, Dorota Stępniak, Małgorzata Lińska, Elżbieta Jagodzińska, Anna Michalak i Tomasz Sarniak.

Czytaj więcej...

Ślubowanie klas pierwszych

Jubileusz stulecia szkoły okazał się ważną datą dla uczniów klas pierwszych,  bowiem w trakcie tej uroczystości odbyło się ślubowanie i pasowanie dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej  nr 1 im. Armii Krajowej w Gostyninie.

Zaproszeni goście gorąco powitali małych bohaterów uroczystości, uczniów klasy I a, I b i I c wraz ze swoimi wychowawcami.  Następnie pierwszaki pokazały, że są gotowe do pasowania na uczniów. Mimo stresu świetnie poradziły sobie z mikrofonem. Publiczność nagrodziła ich gromkimi brawami. Swoją postawą uczniowie udowodnili, że są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania na sztandar szkoły.

W imieniu swoich klas ślubowali na sztandar szkoły uczniowie.

Klasa I A – Antoni Kostkiewicz

Klasa I B – Natasza Trusińska

Klasa I C – Franciszek Ujazdowski

W imieniu rodziców ślubowanie złożyli pani Ewa Krysiak, pani Elżbieta Gospodarowicz i pan Daniel Milczarek.

Czytaj więcej...

Odsłonięcie ściany pamięci

18 listopada 2017 r. to szczególny dzień dla całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyninie – 100-lecie istnienia placówki.

W tym dniu dokonano oficjalnego odsłonięcia Ściany pamięci, na której znajdują się:

  • gabloty ze Sztandarami Szkoły,
  • pamiątkowe tablice poświęcone:
  •  nauczycielom i wychowankom Liceum Pedagogicznego,
  • zasłużonym pracownikom Szkoły Podstawowej nr 1,
  • 10. rocznicy nadania szkole imienia Armii Krajowej oraz
  •  tablica ufundowana przez społeczność szkoły z okazji jubileuszu 100-lecia,
  • tablica pamiątkowa: „Ku czci Nauczycieli, którzy byli pracownikami Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyninie w latach 1917 – 2017 a nie ma już Ich wśród nas”.

Czytaj więcej...

Ocalić od zapomnienia...- wystawa kronik szkolnych.

Odzwierciedleniem szkolnych wydarzeń są szkolne kroniki. W nich zapisane są wszystkie ważne dla życia szkoły sprawy, uczniowskie sukcesy, imprezy sportowe i kulturalne oraz wizyty gości. Są skarbnicą wiedzy, kopalnią wspomnień i wzruszeń.

W przeddzień Jubileuszu Szkoły biblioteka zaprosiła na wystawę szkolnych kronik. Wzbudziła ona ogromne zainteresowanie, a ileż przy tym było radości, zaskoczenia, wzruszenia. Miłym sposobem podziękowania i zostawienia swojego „śladu” były wpisy do kroniki.

W zbiorach naszej szkoły najstarszy kronikarski zapis sporządzony został w latach 1945-1949 – to perełka naszego zbioru. Później nastąpiła przerwa. Kronikarskie zapiski wznowione zostały w 1978 roku i nieprzerwanie trwają do dnia dzisiejszego, a prowadzi je p. Ewa Stolarz.

Czytaj więcej...