Akademia z okazji 100–lecia Szkoły Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej w Gostyninie

Każdy jubileusz wymaga odpowiedniej oprawy, a obchody 100-lecia Szkoły Podstawowej nr 1 to wspaniała okazja, aby zaprezentować przed społecznością szkolną                     i zaproszonymi gośćmi wyjątkowy program artystyczny, dlatego dosyć długo zastanawialiśmy się, jaki ma mieć on charakter.

W końcu opracowaliśmy scenariusz uroczystości i wybraliśmy wykonawców – naszych najzdolniejszych uczniów. Wiele godzin poświęciliśmy na dopracowanie szczegółów, aby w sobotę, 18 listopada 2017 r. nasi młodzi artyści mogli zabrać  wszystkich zgromadzonych  w niecodzienną podróż w czasie.

Obserwowaliśmy,  jak kształtowała się  szkoła, jak wydarzenia historyczne i realia polityczne wpływały na jej codzienność. Scenki z wybranych dziesięcioleci życia szkoły, obrazowane  zdjęciami z ówczesnych lat i piosenkami, przypomniały zebranym gościom jej 100-letnią historię.

Program artystyczny przygotowali: Renata Cichońska, Renata Grabowska, Róża Szlosowska, Dorota Stępniak, Małgorzata Lińska, Elżbieta Jagodzińska, Anna Michalak i Tomasz Sarniak.

Występ poprowadził przewodniczący samorządu szkolnego Mikołaj Krysiak z kl. VIa, a w rolę narratorek wcieliły się Liliana Kurpiewska z kl. VIb i Iga Wawrzyniak z kl. VIIa.

W scence ukazującej odbudowę Warszawy udział wzięli: Weronika Michalska, Sara Gogga Joaquin, Julia Dąbrowska, Zuzanna Grudzińska - uczennice kl. VIb, Bartłomiej Raurowicz, Konrad Szubski - uczniowie kl. VIIa.

Pochód pierwszomajowy ukazujący przedstawicieli różnych zawodów zaprezentowali: Oliwia Serwach, Weronika Pac, Weronika Michalska, Zuzanna Grudzińska - z kl. VIb, Agata Szulczewska, Nikola Przytulska, Paulina Wiczkowska, Zuzanna Petz, Maciej Gajewski, Albert Smyczyński - z kl. VIc, Nina Laskowska, Adriana Berlińska, Bartosz Raurowicz,  Konrad Szubski, Martyna Matusiak - z kl.VIIa.

I aby jeszcze trochę powspominać, zaprosiliśmy zebranych do obejrzenia pokazu mody szkolnych fartuszków. Uroczo zaprezentowali się w tej roli: Sebastian Przybylski z kl. IVb, Jakub Olszewski z kl. IVd, Tomasz Suwała z kl. IVd, Szymon Zywert z kl. IVd, Julia Michalak z kl.Va, Agata Ipatow z kl. Vc, Maja Dziubała z kl. Vc, zbierając gromkie brawa.

Najbardziej wzruszającym momentem uroczystości było odtworzenie przysięgi, którą składali wszyscy wstępujący w szeregi AK, w wykonaniu uczniów: Amelii  Wasilewskiej, Marty Berlińskiej, Mai Skibińskiej, Anny Szkudlarek, Artura Szkudlarka - z kl. VIIa, Kacpra Figaszewskiego z kl. VIa, Igora Wojdeckiego z kl. VIb. Chcieliśmy wyrazić w ten sposób nasze uznanie żołnierzom Armii Krajowej.

Chór szkolny wykonał utwory charakterystyczne dla poszczególnych dziesięcioleci.

Niespodzianką był występ absolwenta szkoły Michała Bartosiaka.

Występ zakończyło wspólne odśpiewanie piosenki Ale to już było oraz życzeń dla naszej Jubilatki-  Dwieście lat.

Ku uciesze uczniów nie zabrakło konfetti i wspaniałego tortu jubileuszowego.

Mamy nadzieję, że nasz program symbolicznie pozwolił spojrzeć w przeszłość                        i przywołał wspomnienia z lat szkolnych.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.