Międzynarodowe Spotkanie Projektowe w Hiszpanii

W dniach 11-14 września miało miejsce ostatnie już międzynarodowe spotkanie w ramach projektu Erasmus+. Miało ono miejsce w Murcji, mieście naszych partnerów z Hiszpanii. W spotkaniu wzięły udział po dwie osoby z każdego kraju (Polska, Grecja, Chorwacja). Naszą szkołę reprezentowały nauczycielki języka angielskiego – Renata Zalewska i Joanna Wesołowska.

,,Projekt dobiega końca, należało go więc podsumować oraz przygotować raport końcowy. Omówiliśmy najważniejsze aspekty projektu, podsumowaliśmy zrealizowane działania i przygotowaliśmy plan upowszechniania rezultatów. Prawidłowy przebieg spotkania został nieco zaburzony przez warunki pogodowe, które okazały się niezwykle trudne. W tych właśnie dniach nawiedziła ten rejon Hiszpanii niespotykana jak dotąd fala deszczu i burz, co spowodowało zalanie większości ulic i budynków w mieście. Zamknięto wszystkie szkoły, większość urzędów, sklepów czy restauracji. Przestała funkcjonować kolej, niektóre drogi zostały wyłączone z ruchu. Mieliśmy obawy, czy uda nam się bezpiecznie wyjechać z miasta, ale dzięki naszym hiszpańskim kolegom opuściliśmy Murcję na czas i bezpiecznie wróciliśmy do domu. Mimo tych utrudnień udało się zrealizować najważniejsze punkty programu a czas upłynął w niezwykle miłej i przyjaznej atmosferze. Wszyscy partnerzy pragną w przyszłości kontynuować współpracę naszych szkół.”

                                                                                                                                                                        Renata Zalewska

Czytaj więcej...

Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży

„Moje pasje” to tytuł kolejnego, międzynarodowego projektu w naszej Szkole. Projekt uzyskał akceptację Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży działającej w ramach Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Wniosek o fundusze, napisany przez nauczycielki: Renatę Kuźniewską i Anitę Stachowską we współpracy z młodzieżą klas 8, został zatwierdzony do realizacji jako jeden z 69 na 216 złożonych. Otrzymaliśmy z dotacji MEN dofinansowanie w wysokości 12 913 euro (55 562,40 zł).

Projekt „Moje pasje” to odpowiedź na potrzebę rozwoju zainteresowań młodzieży. Ma na celu ukierunkować ich zdolności, wspierać aktywność, potencjał twórczy i jednocześnie budować przyjazne relacje z partnerami projektu (Liceum Ekonomiczne w Złoczowie – Ukraina). Realizacja projektu przyczyni się do odkrywania wspólnych korzeni, przezwyciężania uprzedzeń i stereotypów w postrzeganiu wspólnej historii oraz we współczesnych relacjach.

Podczas spotkań (jedno na Ukrainie 15 – 21 września 2019 r. i drugie w Polsce 29.09 – 05.10. 2019 r.) uczniowie zaprezentują swoje pasje na forum, zdobędą wiedzę z interesujących ich dziedzin.

Aktywności uczniów: warsztaty (teatralne, komputerowe, muzyczne, taneczne), festiwal pasji, wystawa poplenerowa, wystawy fotograficzne, gry dydaktyczne, nagranie w studio, spotkania integracyjne.

Rok szkolny 2019/2020

2 września 2019 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 wypoczęci i z uśmiechem na twarzach rozpoczęli nowy rok szkolny! To ważny moment w życiu całej społeczności szkolnej, a więc nauczycieli, uczniów i rodziców, jak również administracji i pozostałych pracowników obsługi. Podczas uroczystości pani dyrektor Magdalena Andrzejczak w szczególny sposób przywitała pierwszoklasistów i ich rodziców. Przed uczniami klas pierwszych wyjątkowy czas adaptacji w szkole i rozpoczęcia poważnej nauki.

Wszystkim nauczycielom, uczniom i ich rodzicom życzymy wielu sukcesów i dużo satysfakcji. Niech to będzie rok pełen nowych wyzwań, pracy i intensywnej nauki - ale również odkrywania pasji i zainteresowań, nawiązywania znajomości i przyjaźni.

Natomiast tegorocznym pierwszakom gratulujemy rozpoczęcia nauki i życzymy sukcesów, nowych kolegów i radości ze zdobywania wiedzy. Wszystkiego dobrego!

Czytaj więcej...

Szkoła Podstawowa nr 1 w czasie II wojny światowej

1 września 1939 roku polscy uczniowie zamiast szkolnego dzwonka usłyszeli odgłosy wyjących syren, spadających bomb i huk dział. Naszą szkołę, tak jak tysiące szkół w Polsce zamieniono na szpital. Lokowano tu rannych żołnierzy sprowadzonych z ból bitewnych. Cały parter szkoły wypełniono rannymi. Duża sala gimnastyczna wysłana była wokół słomą, na której leżeli ranni i konający. Po zajęciu szkoły przez Niemców na dziedzińcu palono książki biblioteczne, portrety, krzyże, obrazy, mapy, pomoce szkolne. Użyto do tej pracy Żydów, prześladując ich przy tym w bestialski sposób. Szczuto ich psami i bito. Spalono wieloletni dorobek szkoły i pracy nauczycieli i uczniów. Ocalał jedynie sztandar szkoły, ukryty przez woźną Janinę Michalską-Bogdanowicz.

Czytaj więcej...