Dzień Kota w IIIa

15 lutego w klasie IIIa obchodziliśmy Dzień Kota. Człowiek rozumny tego wąsatego czworonoga udomowił prawie 10 tysięcy lat temu, ale dopiero w 1990 roku we Włoszech koty doczekały się swojego międzynarodowego święta, a w 2006 roku zaakceptowane zostało także w Polsce. W związku z obchodami tego dnia na zajęciach technicznych uczniowie najpierw obejrzeli krótką prezentację nt. różnych ras kotów, a potem wykonali prace związane z tymi zwierzętami. Prace wykonywane były przy użyciu szerokiej gamy materiałów i przy wykorzystaniu różnych technik, co zaowocowało bardzo ciekawą wystawą.

Dzień Kota to jednak nie tylko oddanie hołdu najpopularniejszemu zwierzęciu domowemu na świecie, ale również inicjatywa mająca na celu uwrażliwienie uczniów na problem bezdomnych i głodujących zwierząt, (zwłaszcza zimą) które nieraz wiodą iście pieskie życie. Warto również wspomnieć, że koty pełnią bardzo ważną rolę w terapii osoby chorej. Felinoterapia, bo tak nazywana jest ta metoda, to zajęcia terapeutyczne z udziałem kota poprawiające stan zdrowia fizycznego oraz psychicznego człowieka. Dzięki takiej metodzie ułatwiona jest komunikacja oraz rozwijana zdolność okazywania uczuć i emocji u ludzi z zaburzeniami. Terapia uczy okazywać uczucia i emocje, ułatwia kontakt z otoczeniem i ludźmi.

Organizator: Ewa Nowakowska