Planetobus - mobilne planetarium

W dniach 23-24 września 2019 r. do Szkoły Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej w Gostyninie zawitał Planetobus czyli mobilne planetarium. Przez dwa dni pokazy Planetobusa odwiedziło kilkaset osób, które do ogromnego namiotu przychodziły w zorganizowanych grupach według ustalonego wcześniej harmonogramu. Poza uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 pokazy w naszej szkole oglądali także uczniowie dwóch innych szkół podstawowych w mieście – SP3 i SP5. Wśród gości odwiedzających mobilne planetarium znaleźli się między innymi Burmistrz Miasta Gostynina Paweł Kalinowski czy przewodniczący Rady Miasta Gostynina Andrzej Reder. Możliwość wzięcia udziału w specjalnych wieczornych pokazach mieli także rodzice uczniów Jedynki. Mając nad sobą wirtualne niebo uczniowie z dużą ciekawością wysłuchali opowieści o gwiazdozbiorach a ich nazwy, zwłaszcza te nawiązujące do postaci mitologicznych,  bez problemu zapamiętywali. W olbrzymim namiocie uczniowie dowiedzieli się między innymi, gdzie szukać najbardziej znanych gwiazdozbiorów, jak wyglądają, co to są mgławice, która gwiazda świeci najjaśniej czy kiedy dochodzi do zaćmienia księżyca. Wizyta Planetobusa bez wątpienia wpłynie na poszerzenie zainteresowania uczniów astronomią.