Wycieczka klas 4a i 4c

29 września uczniowie z klas IVa i IVc wybrali się na długo wyczekiwaną wycieczkę do Torunia.

Pierwszym punktem programu było toruńskie Żywe Muzeum Piernika, które mieści się w samym centrum miasta – przy ulicy Rabiańskiej 9 – 199 kroków od pomnika Kopernika. Przekraczając bramy muzeum uczestnicy odbyli dwie podróże w czasie. Pierwsze piętro w magiczny sposób przeniosło do średniowiecza, w którym – pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej - poznali wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotowali ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały.  Drugie piętro Muzeum przedstawia manufakturę z początku XX wieku. Uczniowie zobaczyli tam m.in. oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec, kolekcję woskowych form, a każdy chętny  mógł ozdobić piernik lukrem, biorąc udział w warsztatach dekorowania prowadzonych przez artystkę malarkę.

Kolejnym punktem był spacer po toruńskiej starówce, podczas którego dzieci poznały najważniejsze toruńskie zabytki, wysłuchały barwnych legend i dotknęły pomników lubianych zwierzęcych bohaterów: osiołka, żab, pieska Filusia. Zobaczyły gdzie mieszkał Mikołaj Kopernik, odkryły także sekret Krzywej Wieży.

Następnie uczestnicy wycieczki odwiedzili Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.  Znajdujące się na kilku piętrach interaktywne ekspozycje  pozwoliły doświadczać, bawić się i uczyć. Stałe wystawy, stanowiska i eksponaty zapraszały młodych odkrywców do samodzielnego myślenia i przeżywania.

Wycieczka była udana i już czekamy na kolejne.

                                                                                                           Róża Szlosowska