LITERNICTWO

Jak pięknie pisać?

        Liternictwo. Sztuka pięknego pisania” to książka, od której każdy powinien zacząć swoją przygodę z kaligrafią, zdobieniem pisma i tworzeniem literniczych dekoracji. Mimo iż współcześnie odręczne pismo niemal całkowicie wyparły nowe technologie, w tym komputer z klawiaturą czy telefony komórkowe, to jednak wiele osób powraca do przelewania swoich myśli na papier, zwracając przy tym uwagę nie tylko co, ale również w jaki sposób piszą . Autorki w prosty sposób  tłumaczą zagadnienia, z którymi zmaga się każdy początkujący - od wyboru odpowiednich materiałów, przez wprowadzenie niezbędnych pojęć, do wykorzystania zdobytej wiedzy. Szczegółowo opisują  ćwiczenia, które można wykonywać wprost na kartach książki, ułatwiają opanowanie prawidłowej techniki trzymania pióra i posługiwania  się nim. Przystępne wprowadzenie do liternictwa - sztuki tworzenia zachwycających napisów. Dokładnie wyjaśnienia krok po kroku pomogą Ci opanować techniki kaligraficzne, a liczne ilustracje rozbudzą Twoją kreatywność!
 Kaligrafia jest nie tylko prawdziwą sztuką, ale i próbą  charakteru, w tym nauką cierpliwości.
 Poznajemy metody tworzenia napisów na tablicach, grafik, kart dań i zdobienia ceramiki, a także przenoszenia prac z kartki do postaci cyfrowej. Dzięki temu, że omówione zostały podstawy wykonywania ilustracji, po zapoznaniu się z tą książką czytelnik jest gotowy, by zacząć samodzielnie tworzyć małe dzieła sztuki, takie jak unikatowe zaproszenia i kartki okolicznościowe. Pomogą w tym piękne przykłady, które stanowią źródło inspiracji. 

Serdecznie polecam, zmierz się z ty ciekawym

i wymagającym zadaniem :)

Czytaj więcej...

Dzień Ziemi

Co możemy zrobić, by pomóc planecie?

Wystarczą małe zachowania proekologiczne. Wykonywane codziennie przez miliony ludzi na całym świecie mogą ocalić naszą planetę.

  1. Niekorzystanie z plastikowych toreb. Te rozkładają się nawet kilkaset lat. Dlatego lepiej na zakupy brać torby wielorazowego użytku
  2. Naprawiajmy elektronikę czy sprzęt AGD, zamiast kupować nowy
  3. Nie kupujmy ubrań w nadmiarze. Ich produkcja szkodzi planecie
  4. Segregujmy śmieci w tym materiały odnawialne
  5. Oszczędzajmy wodę i prąd
  6. Sadźmy drzewa i krzewy
  7. Troszczmy się o środowisko życia zwierząt
  8. Poszerzajmy naszą wiedzę ekologiczną
  9. Wybierajmy rower czy środki komunikacji publicznej zamiast własnego samochodu

Zero waste – to styl życia, który zakłada maksymalne zmniejszenie „produkcji” odpadów. Nie jest to łatwe, ale przecież liczy się każdy, nawet najmniejszy, krok.

Czytaj więcej...

14 KWIETNIA - Święto Chrztu Polski

Warto znać historię swojego ojczystego kraju. Święto Chrztu Polski upamiętnia jedno z kluczowych dla ojczyzny wydarzeń, które miało miejsce 14 kwietnia 966 roku. Wtedy książę Polan Mieszko I przyjął chrzest i w ten sposób rozpoczęła się chrystianizacja Polski.

Przyjęcie chrztu przez księcia Mieszka I w 996 r. otworzyło przed krajem nieznane wcześniej możliwości. Młode państwo polskie wyszło z kryzysu i przyłączyło się do zupełnie nowej strefy kulturowej i cywilizacyjnej. Akt przyjęcia chrztu uważa się za symboliczny początek państwa oraz polskiego Kościoła katolickiego. W 2019 r. ustanowiono 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski.  Wtedy to książę Mieszko I został katolikiem, a Polska stała się państwem chrześcijańskim uznawanym przez swoich sąsiadów. Decyzja ta wpisała Polskę w krąg cywilizacji łacińskiej i jest uważana za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju. Chrzest Polski zapewnił niezależność kościelną przez stworzenie biskupstwa podległego Rzymowi. Był początkiem procesu wiążącego Polskę z łacińskim kręgiem cywilizacyjnym i państwami Europy Zachodniej. Nie jest znane dokładne miejsce, w którym odbył się chrzest Polski. Kronikarz Jan Długosz wskazał na Gniezno. Istnieją też źródła, które podają, że miejscem chrztu Polski był Poznań. Według archeologów chrzest Polski odbył się w jednej z siedzib księcia Mieszka I. Uroczystość mogła mieć miejsce w Gnieźnie, Poznaniu i Ostrowie Lednickim. W tym ostatnim miejscu odkryto miejsce, które mogło być basenem chrzcielnym, a w Poznaniu odkryto misę chrzcielną.

 Aby podkreślić znaczenie tego faktu – wywieśmy w ten dzień flagę.

Czytaj więcej...

LEGENDA – co to za gatunek literacki?

Legenda (coś, co należy przeczytaćcoś do czytania; od łac. legere – czytać) – opowieść albo zbiór opowieści o postaci czy postaciach historycznych (lub też uważanych za historyczne). Zazwyczaj przekazywana w formie ustnej na długo przed utrwaleniem na piśmie. Legendy opowiadają o mędrcach, świętych, władcach, politykach, wojownikach lub innych popularnych bohaterach. Składają się często z nieprawdopodobnych albo nierealnych motywów. Różnią się od mitów tym, że mają podstawy historyczne i opowiadają o ludziach, a nie bogach. Najbardziej znane legendy dotyczą świętych (Jerzy, Mikołaj), wojowników (król Artur i jego rycerze), czy przestępców (Faust, Robin Hood). Współczesne składają się zazwyczaj z biograficznych plotek i anegdot dotyczących bohaterów kultury masowej.

Legendy wywodzą się z ustnej tradycji, niekiedy przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Niezapisane jeszcze, nowożytne legendy, badacze zazwyczaj zaliczają do folkloru. W ustnej tradycji, przekazywanej przez wieki, niełatwo było zachować wszystkie dokładne szczegóły wydarzeń. Jeszcze trudniej było wyjaśnić ich przyczyny w taki sposób, aby nie było wątpliwości, co do możliwych motywów, które skłoniły bohaterów do takiego, a nie innego działania. To, co odróżnia legendę od mitu, bajki czy baśni, to właśnie jej związki z wydarzeniami i postaciami historycznymi. Legenda odnosi się zawsze do jakiegoś wydarzenia lub osoby, które lokalizuje w dokładnie określonym miejscu.

Podstawowym typem legend są legendy biograficzne, które zazwyczaj opowiadają o całym życiu bohatera lub też skupiają się na najważniejszych wydarzeniach z nim związanych. W zależności od tego, kto jest bohaterem opowieści, mówi się o legendach świętych (hagiograficznych), wojowników (bohaterskich), władców czy polityków (politycznych)

Czytaj więcej...

Dzień Czekolady - 12 kwietnia

Jeśli chodzi o czekoladę , opór jest daremny:)

Niezmiennie uwielbiana na całym świecie od ponad 200 lat, w coraz bardziej wymyślnych odsłonach: to już nie tylko ciastka, batony czy lody, ale również  mydło czy nawet masaż. Trudno się dziwić temu szaleństwu – w końcu czekolada w bardzo długo czekało na światowe odkrycie. Co prawda, specjalnym napojem czekoladowym rozkoszowali się już Majowie i Aztekowie, ale ziarna kakaowca dopiero w XV wieku przywiózł do Europy Krzysztof Kolumb z jednej ze swoich wypraw. Następnie minąć musiało kilkaset lat, zanim w Niemczech powstała pierwsza tabliczka czekolady. Co więcej, oprócz tego, że jest pyszna, czekolada spożywana w umiarkowanych ilość może również mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Badania wskazują, że substancje zawarte w czekoladzie pozytywnie wpływają na układ krążenia i pracę mózgu.

Nie można oczywiście zapominać o wyraźniej poprawie nastroju, co doceniają zwłaszcza kobiety.

Za najzdrowszą jest jednak uznawana czekolada gorzka.

CZEKOLADA – ZASTRZYK POZYTYWNEJ ENERGII

Czytaj więcej...