Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Ustanowione w 1967 roku święto, przypadające w urodziny baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, ma na celu rozpowszechnienie czytania wśród najmłodszych i przypomina, jak ważne dla rozwoju dziecka jest poznawanie świata poprzez lekturę. Z tej okazji biblioteka gościła maluchy z gr. 0 na zajęciach czytelniczych.

Czytaj więcej...

Dzień Kobiet to coroczne święto,

które w polskim kalendarzu ma swoją stałą datę. Obchodzone jest jednak nie tylko w kraju nad Wisłą, ale także w innych. Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie i sięgają początków XX wieku. Dzień Kobiet miał być dniem upamiętniającym walkę o prawa kobiet, w tym prawa do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych. Przyjmuje się, że święto to wypada w rocznicę masowego marszu 15 tys. pracownic zakładów odzieżowych w Nowym Jorku, który odbył się 8 marca 1909 roku. Oznacza to, że swoim mamom, siostrom, przyjaciółkom i koleżankom wręczamy kwiaty właśnie 8 marca. Z tej okazji w bibliotece można obejrzeć wystawkę książek o kobietach, dla kobietek i … nie tylko. Wystawce towarzyszy sympatyczna gazetka.

Czytaj więcej...

Święto AK w bibliotece

Na obchody Dni Patrona Szkoły – Armii Krajowej – biblioteka przygotowała wystawę albumów, książek, wierszy o tych siłach zbrojnych. Tym razem wiodącym tematem były: „Łączniczki. Kobiety, bez których nie byłoby Armii Krajowej”.Na podstawie książki Jana Karskiego „Tajne państwo” uczniowie mogli dowiedzieć się o najniebezpieczniejszej pracy w polskiej konspiracji, wykonywanej przez łączniczki AK.

Czytaj więcej...

Walentynkowo w bibliotece

 Walentynki to czas przyjaźni, radości i życzliwości. Czas miłych, uroczych niespodzianek i dzień dobrych uczuć. W tym sympatycznym dniu, biblioteka wystrojona w czerwone serduszka zapraszała wszystkich uczniów do zakochania się … w książkach. Zachęcała do tego wystawka nowości wydawniczych, zajęcia czytelnicze, na których dzieci dowiedziały się skąd pochodzi to święto, wysłuchały opowiadania „Franklin i walentynki” oraz obejrzały film „Zakochany Kundel”. Na wszystkich czekały słodkości. Uśmiechów i radości tego dnia było wiele.
Walentynki w bibliotece służyły promocji czytelnictwa oraz propagowaniu zasad życzliwości i grzeczności.

 Ewa Stolarz, Dorota Budner

Czytaj więcej...