Z ERASMUS+ w Hiszpanii

W dniach 4-10 marca 2018 grupa uczniów i nauczycieli z naszej szkoły uczestniczyła w pierwszej wizycie szkoleniowej w Hiszpanii w ramach projektu Erasmus+ Moje Pasje – Moją przyszłością. Odwiedziliśmy naszych partnerów ze szkoły CEIP REINO DE MURCIA w pięknym mieście Murcja. Uczniowie zamieszkali u rodzin, które przyjęły ich niezwykle gościnnie, starając się urozmaicić dzieciom pobyt i spełniając wiele ich zachcianek. Uczniowie spędzali czas wspólnie z dziećmi z Hiszpanii, Grecji i Chorwacji. Brali udział w rozmaitych zajęciach i konkursach doskonaląc swoje umiejętności w zakresie języka angielskiego, poznając kulturę i zwyczaje rówieśników z innych państw. Także nauczyciele uczestniczyli w zajęciach prowadzonych metodą CLIL (nauczanie językowo-przedmiotowe), wymieniali doświadczenia, porównywali systemy edukacyjne.

W wolnym czasie gospodarze starali się pokazać nam najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w mieście, zabytki i muzea. Podziwialiśmy Stare Miasto z najsłynniejszą budowlą - gotycką katedrą Santa María. Był też czas na inne atrakcje – kręgle, trampoliny i pokoje zagadek (Escape rooms). Ważnym punktem wizyty było też spotkanie w Ratuszu z burmistrzem Jose Ballesta, który prosił byśmy poczuli się w Murcji jak w domu. Wyjaśnił, że nie obdarowuje gości kluczami do miasta, gdyż Murcja jest miastem otwartym i serdecznym, nikt nie zamyka bram do miasta a każdy przyjezdny jest tu mile widziany.

Ostatniego dnia zorganizowana też została wycieczka do Cartageny. W tym historycznym nadmorskim mieście zwiedziliśmy ruiny teatru rzymskiego, budynki Starego Miasta i port. Gościnność gospodarzy, piękna słoneczna pogoda i atrakcje, które towarzyszyły nam codziennie sprawiły, że z żalem opuszczaliśmy Murcję. Wkrótce będzie okazja, by się zrewanżować, gdyż już w kwietniu partnerzy odwiedzą nasze miasto i naszą szkołę.

Renata Zalewska