Światowy Dzień bez Tytoniu

Światowy Dzień bez Tytoniu 2021 -

"Deklaruję - nie palę!"

DNIA 31 MAJA obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu.

Palenie papierosów jest coraz powszechniejsze, a negatywne skutki zdrowotne coraz bardziej widoczne.

Światowa Organizacja Zdrowia rozpoczęła całoroczną globalną kampanię z okazji Światowego Dnia Bez Tytoniu 2021 – „Deklaruję – nie palę”.

Apelujemy do UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY :

NIE ZACZYNAJCIE PALIĆ!

Telefon zaufania

Drodzy Uczniowie, Szanowni Nauczyciele i Rodzice!

Z uwagi na sytuację panującą w Polsce, Rzecznik Praw Dziecka zainicjował przedsięwzięcie stanowiące jedną z możliwości odpowiedzi na potrzeby dzieci i młodzieży zmagających się z kryzysem psychicznym – całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania – 800 12 12 12 i dedykowany młodym ludziom czat internetowy prowadzony przez profesjonalnych psychologów,który znajdziesz na stronie Rzecznika: www.brpd.gov.pl

Podejmując kontakt za pośrednictwem tych dwóch kanałów komunikacji dziecko uzyskać może natychmiastowe wsparcie, podzielić się swoimi przeżyciami i wspólnie ze wspierającą osobą dorosłą zastanowić się nad rozwiązaniem swoich problemów.

Konkurs dla klas VI - VIII

ZAPRASZAMY

Uczniów klas VI-VIII do uczestnictwa w KONKURSIE PLASTYCZNYM  

pt. „KUPUJĘ - NIE RYZYKUJĘ”,

organizowanym w ramach edukacji ekonomicznej i projektu POLICYJNA AKADEMIA BEZPIECZNEGO KONSUMENTA realizowanego przez Komendę Wojewódzką Policji zs. w Radomiu wraz z Narodowym Bankiem Polskim.

  •   Tematy prac (plakatów) mają mieć charakter informacyjno - edukacyjny i dotyczyć bezpieczeństwa finansowego w realu i w Sieci.
  •   Tematem prac plastycznych (plakatów) są szeroko pojęte zagrożenia związane z zakupami i płatnościami w Sieci, lub w szerszym kontekście mogą odnosić się również do wielu innych zachowań z nimi wiązanych, np.: zagrożeń związanych z obecnością dzieci w cyberprzestrzeni (wyłudzenia pieniędzy, zakupy nieletnich itp.) oraz bezpieczeństwa tożsamości konsumenta w Sieci i zagrożeń transakcji handlowych on-line.

Czytaj więcej...

Spot profilaktyczny

Spot profilaktyczny

o tematyce związanej z zapobieganiem hejtowi wśród dzieci i młodzieży

Internet jest częścią naszego życia, coraz częściej możemy się tam spotkać z negatywnymi, krzywdzącymi, pełnymi nienawiści komentarzami, często kłamliwymi. Zdarzają się również wrzucane do Sieci nagrania, obrazki, memy itp., które mają na celu ośmieszenie, gnębienie, obrażanie.

Zjawisko z jakim mamy do czynienia to tzw. hejt, czy też mowa nienawiści, które występuje najczęściej na różnych portalach społecznościowych, forach, czy stronach internetowych.

Użytkownicy w Internecie czują się anonimowi i przekraczają granice dopuszczalnej krytyki i wolności słowa. Zapominają, że nawet ukrywając swoją tożsamość pod pseudonimem, są osobami tylko pozornie anonimowymi, co daje możliwość pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej.

W ramach realizacji Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018 - 2020, na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Komenda Główna Policji nagrała spot profilaktyczny o tematyce związanej z zapobieganiem hejtowi wśród dzieci i młodzieży.

Zachęcamy do obejrzenia umieszczonego pod tekstem spotu, skierowany jest on głównie do rodziców, na których spoczywa konieczność przygotowania dziecka do bezpiecznego korzystania z nowych mediów.

https://drive.google.com/file/d/1f7TVddZbsjRQtqwLhV6NCi49Y02Zgm6L/view

 

JAK WSPIERAC DZIECI W CZASIE EPIDEMII KORONAWIRUSA - poradnik

Najważniejsi dla dziecka są rodzice… Jeśli pokażą dziecku od maleńkiego jak rozmawiać, jak słuchać, jak spędzać czas wolny-wtedy u dziecka rośnie poczucie własnej wartości, oraz wiara w późniejszą samodzielność - nawet jeśli czasem te decyzje nie zawsze będą trafne, to dziecko ma poczucie, że rodzice mu ufają. Rodzi się również poczucie wzajemnej empatii i jeśli dziecko będzie miało dylematy - zwróci się do rodzica.     Epidemia koronawirusa wywołuje w nas uczucia takie jak lęk, stres i niepewność. Zwłaszcza dzieci silnie je odczuwają. Chociaż każde dziecko inaczej radzi sobie z takimi emocjami, to w obliczu zamkniętej szkoły, odwołanych wydarzeń i izolacji od przyjaciół, będą musiały czuć wsparcie i miłość najbliższych. Teraz bardziej niż kiedykolwiek. 

Oto 6 wskazówek, jak wspierać dzieci w tym trudnym czasie:

1. Bądź spokojny.

Czytaj więcej...