Wizyta uczniów klasy Va i Vb w Zamku Gostynińskim

W jesienny, deszczowy dzień (20 października 2016 r.) wybraliśmy się na wycieczkę do Zamku Gostynińskiego. Na miejscu powitali nas gospodarze zabytkowego obiektu – p. Aleksandra Balcerzak i p. Irena Filipczak.

     Pobyt w tym wyjątkowym miejscu zaczęliśmy od udziału w warsztatach dot. podstawowych zasad savoir – vivre`u, które poprowadziła specjalistka w tej dziedzinie – p. Łucja. Poznaliśmy reguły obowiązujące przy powitaniu, przeprosinach, podziękowaniach, a przede wszystkim przy stole: podczas  przyjmowania gości, spożywania posiłków oraz korzystania z zastawy stołowej.

   Dużo frajdy sprawiła nam wizyta w zamkowej kuchni, w której przygotowaliśmy niezwykłe specjały – pyszne ciasteczka francuskie ze śliwką. Palce lizać!

     Zgodnie z programem zwiedziliśmy cały obiekt, poznając przy okazji jego historię oraz postacie i legendy z nim związane. W sercu neogotyckiej budowli, czyli w recepcji przyswoiliśmy sobie zasady obowiązujące przy meldowaniu się w hotelu, a następnie z zaciekawieniem obejrzeliśmy wolne pokoje.

    W sali kolumnowej, przy pięknie zastawionych stołach , sprawdziliśmy zdobytą wiedzę, spożywając pyszny obiad z deserem. To był najprzyjemniejszy egzamin na świecie!

     Na koniec naszej wizyty chętne osoby mogły wybić na dziedzińcu zamku monety z wizerunkiem księcia Siemowita IV.

     Pełni wrażeń, bogatsi o nowe doświadczenia wróciliśmy do szkoły.

 

Uczestnicy wycieczki