Tydzień uprzejmości już za nami

Od 7 do 11 marca 2016 r. obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Uprzejmości.

Każdy dzień tygodnia nosił inne hasło:

Poniedziałek: "Proszę, przepraszam, dziękuję – to nic nie kosztuje, a skutkuje".

 

W tym dniu społeczność szkolna otrzymała emblematy z uśmiechem, uczniowie przypomnieli sobie zasady zapisane w Szkolnym Kodeksie Dobrego Wychowania i szczególnie zwracali uwagę na używanie "magicznych słów", które sprawiają, że dni stają się milsze. Gazetki klasowe zapełniły się sentencjami i przysłowiami dotyczącymi uprzejmości, np. „Kropla kultury znaczy więcej niż ocean rozumu”. „Grzeczność nie jest nauką łatwą ani małą”. „Uśmiech to bodaj najkrótsza droga do drugiego człowieka”. Wtorek: "Jestem mistrzem savoir – vivre`u".

W tym dniu odbył się turniej wiedzy na mistrza dobrych manier. Chłopcy pilnowali, by nie wpychać się przed dziewczęta, wszyscy wchodzący pamiętali, że wychodzący mają pierwszeństwo. Miła atmosfera udzieliła się wszystkim, tym bardziej, że wszystkie dziewczęta i panie obchodziły 8 marca swoje święto. Było uroczyście i kolorowo. Dodatkowo w czasie długiej przerwy podziwialiśmy pokaz umiejętności uczniowskich: wiązanie krawatów, składanie serwetek, układanie bukietów kwiatowych i wianków.

Środa: "Uprzejmość na co dzień jest w naszej szkole w modzie".

Drużyny klasowe wykonały plakaty dotyczące uprzejmości i przestrzegania zasad savoir - vivre`u. Utworzyły one wystawkę pt. „Galeria życzliwości”.

Czwartek: "Dzień Elegancji".

Uczniowie wzięli udział w pokazie eleganckich strojów. Jury wyłoniło zwycięzców – króla i królową elegancji.

Piątek: „Miłe słówka, słóweczka jak klejnoty się ceni” – Dzień komplementów i miłych słów.

Uczniowie wrzucali do kolorowej skrzynki karteczki i pocztówki z pozdrowieniami i miłymi słowami. Ponadto każdego dnia w bibliotece szkolnej można było obejrzeć wystawkę książek nt. uprzejmości i kulturalnego zachowania. Wychowawcy wybrali najkulturalniejszych uczniów w klasach, a cała społeczność szkolna głosowała na damę i dżentelmena szkoły. W godzinach od 10.35 do 10.50 obowiązywała przerwa ciszy, podczas, której uczniowie zwracali się do siebie o ton ciszej, spacerowali, prezentowali zasady dobrego zachowania wobec siebie, grona pedagogicznego, pracowników obsługi, używali zwrotów grzecznościowych.

Wśród nagrodzonych i wyróżnionych uczniów znaleźli się: mistrzowie dobrych manier Adrianna Markiewicz (kl. IVb), Agata Szulczewska (kl. IVc), Urszula Garwacka (kl. Vd), Monika Węglewska (kl. Vc), Justyna Złotnik (kl. VIa) dama i dżentelmen szkoły

Adrianna Kosińska (kl. VIc) i Bartłomiej Kapturowski (kl.VIb) król i królowa elegancji Weronika Stańczyk (kl.Vd), Wiktor Rybicki (kl. VIb) Zwycięzcom gratulujemy. Wszystkim dziękujemy za wspólną zabawę.

Pamiętajmy, że właściwe, czyli zgodne z ogólnie przyjętymi normami zachowanie, ma wpływ na nasze życie, a osoby przestrzegające zasad savoir – vivre`u są zawsze lubiane, cenione i szanowane.

Organizatorzy: Renata Grabowska i Agnieszka Grusiecka