Zdrowe odżywianie

Cele:
- uświadomienie wpływu sposobu odżywiania na zdrowie i samopoczucie człowieka,

- zachęcenie do spożywanie zdrowego drugiego śniadania,

- popularyzacja mleka i jego przetworów,

- zachęcenie do większej aktywności fizycznej,
 
.

Podjęte przez nas działania:

1. Zorganizowaliśmy Szkolny Tydzień Promocji Zdrowego Odżywiania 17.11.08r. - 21.11.08r.

Program Szkolnego Tygodnia Promocji Zdrowego Odżywiania był realizowany według piramidy zdrowego odżywiania.

Poniedziałek - produkty zbożowe. Uczniowie klas O - III i IV - VI na zajęciach nauczania zintegrowanego i lekcjach przyrody pod nadzorem nauczycieli przygotowywali zdrowe i smaczne kanapki. Chcieliśmy w ten sposób zachęcić uczniów do spożywania zdrowego drugiego śniadania zamiast niezdrowych przekąsek takich jak: chipsy, chrupki i słodycze.
 


Wtorek - warzywa. W tym dniu uczniowie przynieśli do szkoły warzywa (papryka, ogórki, pomidory, marchewka...), z których przygotowali smaczne i zdrowe przekąski.
 

Środa - owoce. Każdy uczeń i pracownik otrzymał od organizatorów jabłko.
Owoce otrzymaliśmy od sponsora z ekologicznej uprawy z okolic Gąbina. Rozdaliśmy prawie 1000 jabłek.
 
 
Czwartek - nabiał. Pani pielęgniarka przygotowała dla uczniów pokaz robienia zdrowych mlecznych koktajli. W tym dniu odbyły się również spotkania z Uczniami z Technikum Żywieniowego z Gostynińskiego Centrum Edukacyjnego w Gostyninie pod kierunkiem Asystenta Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Gostyninie. Uczniowie przeprowadzili ciekawe zajęcia na temat zdrowego odżywiania.

 
Piątek - Happening, dla klas O - III i IV - VI.

Podczas happeningu koordynator przybliżył idee Szkoły Promującej Zdrowie, podsumował dotychczasowe działania Szkolnego Zespołu Szkoły Promującej Zdrowie, dokonał podsumowania Szkolnego Tygodnia Promocji Zdrowego Odżywiania, przypomniał najważniejsze zasady piramidy zdrowego odżywiania.

Na Happeningu dla klas O - III przybyli goście: grupa 5-6 latków z Miejskiego Przedszkola nr 5, grupa 5-6 latków z Miejskiego Przedszkola nr 2, klasa IIIa ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Gostyninie, przedstawiciele Urzędu Miasta, Służby Zdrowia, Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej, Wydziału Promocji Miasta, prasy i telewizji. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali wiersze, piosenki, zagadki o zdrowym odżywianiu. Zostały również rozstrzygnięty konkurs na najciekawszy plakat o zdrowym odżywianiu, najlepszą prezentację multimedialną o zdrowym odżywianiu oraz konkurs na najciekawsze przebranie za owoc lub warzywo. Uczniowie otrzymali dyplomy i zdrowe upominki. Po zakończeniu uroczystości gości zaproszono na zdrowy poczęstunek.
 
 
2.Po podsumowaniu Szkolnego Tygodnia Zdrowego Odżywiania zespół postanowił, że każdy piątek od miesiąca grudnia będzie w naszej szkole dniem warzyw i owoców. Zorganizowaliśmy konkurs „Jem kolorowe warzywa i owoce”. Poszczególne miesiące przypisaliśmy jednemu z pięciu kolorów warzyw i owoców.

Grudzień i styczeń - kolor żółto - pomarańczowy

Luty - kolor czerwony

Marzec - kolor zielony

Kwiecień - kolor żółto - pomarańczowy

Maj - czerwony

Zadaniem członków SzPZ było przypominanie uczniom w każdy czwartek o przynoszeniu owoców i warzyw ich liczenie w każdy piątek.

Klasy, które najliczniej brały udział w tej akcji otrzymywały na zakończenie każdego miesiąca dyplomy. Dyplomy wręczał koordynator SzPZ, a wychowawcy umieszczali je na klasowych gazetkach i informowali rodziców o zdobytych przez klasę miejscach


3.W miesiącu marcu ( 30.03 - 01.04.09r.) uczniowie klas I - VI wzięli udzia w szkoleniu „Zdrowe odżywianie”. Szkolenie dla uczniów klas IV - VI przeprowadził nauczyciel przyrody i koordynator SzPZ

Szkolenie dla klas I - III przeprowadził Asystent Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia P.S.S.E w Gostyninie.

Uczniowie zostali zapoznani z zasadami zdrowego odżywiania i jego wpływem na zdrowie. Rozwiązywali testy, rebusy, rysowali plakaty, uczyli się jak prawidło skomponować zdrowy posiłek.

4. W naszej szkole 8 czerwca 2009r. odbył się Festiwalu Piosenki o Zdrowiu. Nasz szkoła była współorganizatorem festiwalu wraz z Powiatową Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Gostyninie. Uczestnikami były dzieci z oddziałów zerowych z Powiatu Gostynińskiego. Dzieci zaprezentowały ciekawe piosenki promujące zdrowie i zdrowe odżywianie. Nagrody ufundowała P.S.S.E w Gostyninie, zwycięzcy otrzymali dyplomy, książki oraz zdrowe upominki - owoce.

6. Na bieżąco uaktualnialiśmy gazetki o zdrowym odżywianiu.

7. Na godzinach wychowawczych omawiano zagadnienia dotyczące zdrowego odżywiania.

9. Podczas organizowanych przez naszą szkołę konkursów staraliśmy się promować wśród naszych gości idee Szkoły Promującej Zdrowie. Przygotowywaliśmy dla naszych gości zdrowy poczęstunek składający się z warzyw, owoców i soków.

10. Nasza szkoła bierze w popularyzacji picia mleka. Każdy uczeń otrzymuje codziennie otrzymuje mleko.

11.Uczniowie klas I - III uczęszczający na zajęcia świetlicy szkolnej biorą udział w zajęciach „Jak zdrowo się odżywiać”. Zajęcia prowadził Asystent P.S.S.E w Gostyninie i pielęgniarka szkolna.

W roku szkolnym 2009/2010 dla uczniów klas I - III zorganizowaliśmy kącik śniadaniowy. Uczniowie mogą podczas przerw spokojnie i kulturalnie zjeść drugie śniadanie.

W roku szkolnym 2010/2011 nasza szkoła bierze udział w programie „Owoce w szkole”.