TYDZIEŃ DOBREGO CHLEBA I ZDROWEGO STYLU ŻYCIA W SZKOLE 2015 - PODSUMOWANIE

W dniach od 16 do 23 października obchodziliśmy  „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia w szkole". Była to VII edycja ogólnopolskiej kampanii Fundacji Dobre Życie. Kampania promowała idee chleba na zakwasie, zdrowy styl życia, podnosiła świadomość zdrowotną i konsumencką.  Kampania była projektem ogólnopolskim, obejmowała cały kraj. Głównym adresatem kampanii były szkoły – podstawowe, gimnazja, szkoły średnie oraz osoby dorosłe. W ramach „Tygodnia dobrego chleba" zrealizowaliśmy następujące działania.

WIZYTA W PIEKARNI "DUBIELAK"

.

Uczniowie klasy IVb z wychowawcą panią Renatą Grabowską byli na lekcji o pieczeniu chleba w piekarni "DUBIELAK". Uczniowie poznali proces pieczenia chleba, rodzaje mąk zbożowych, maszyny ułatwiające produkcje wyrobów piekarniczych. Dowiedzieli się też na czym polega praca piekarza. Na koniec wizyty w piekarni zostali poczęstowani wyrobami piekarniczymi.

„CHLEB NASZYCH PRZODKÓW" Uczniowie klas czwartych pod kierunkiem pana Roberta Idzikowskiego piekli chleb z przepisu z 1354 p.n.e. Chlebki zostały zaprezentowane na wystawie w bibliotece szkolnej.  Zwiedzający wystawę chętnie próbowali chleba naszych przodków. Chleb był smaczny, mimo że był twardy.

PIECZENIE CHLEBA W SZKOLE - klasa IIb Uczniowie klasy IIb pod kierunkiem pani Grażyny Czarneckiej upiekli chleb w szkole. Po odważeniu odpowiedniej ilości składników, przystąpili do wyrobu ciasta chlebowego. Umieścili chleb na blaszkach i wstawili do piekarnika.  W całej klasie roznosił się zapach pieczonego chleba. Uczniowie zobaczyli, jak z tak prostych składników, jak zakwas chlebowy, mąka i woda można upiec pyszny i zdrowy chleb.

PIECZENIE CHLEBA W SZKOLE - grupa uczniów z klasy VIa w składzie: Aleksandra Jankowska, Amelia Mazurkiewicz, Emilia Zagajewska, Justyna Złotnik i Monika Golus pod kierunkiem pani Krystyny Zaremby w poniedziałek, 19 października zabrała się do pracy. Dzieci samodzielnie zrobiły zakwas i upiekły chleb. Swoją pracę podzieliły na pięć dni.

DZIEŃ PIERWSZY -  Przygotowanie zakwasu. Do kamionkowego naczynia (z przykrywką lub lnianą ściereczką do przykrycia) uczniowie wsypali 200ml mąki żytniej i  wlali 200ml ciepłej wody. Dokładnie wymieszali składniki i odstawili w ciepłe miejsce.

DZIEŃ DRUGI - Uczniowie do zakwasu dodali 100ml mąki żytniej i 100 ml ciepłej wody i ponownie dokładnie wymieszali i odstawili w ciepłe miejsce.

DZIEŃ TRZECI - Trzeciego dnia w zakwasie pojawiły się bąbelki i można było poczuć jego zapach. Rozpoczął się proces fermentacji. Uczniowie dodali 400ml mąki i około 200ml ciepłej wody - tyle, żeby zakwas miał konsystencję śmietany. Po dokładnym wymieszaniu zakwasu, dziewczynki przeszły po klasach i pokazały koleżankom i kolegom, jak wygląda i jaki ma zapach zakwas. Następnie odstawiły zakwas w ciepłe miejsce.

DZIEŃ CZWARTY - Pieczenie chleba

Przepis na chleb - 1,5 litra mąki żytniej, 1 litr mąki pszennej (odsypujemy ok. 0,5 litra mąki, która będzie wykorzystana do podsypywania przy formowaniu bochenków)  0,5 litra otrąb żytnich, 0,5 litra mąki graham, 100ml mąki ziemniaczanej, 100ml ziaren słonecznika, 100ml siemienia lnianego, 100ml płatków owsianych, 15ml soli, 30ml cukru, 5 ml drożdży suszonych, ok.50 ml oleju, ok. 1 litr ciepłej wody. Przygotować miskę o pojemności ok. 7 litrów.

Mąkę: żytnią, pszenną i ziemniaczaną przesiać przez sitko, dodać pozostałe suche składniki, wymieszać, dodać zakwas, olej, ok. 750ml ciepłej wody (resztę wody dodać w trakcie zarabiania chleba - masa chlebowa nie może być za rzadka). Chleb wyrabiamy dotąd, aż będzie lepić się od ręki. Wyrobione ciasto posypujemy mąką, przykrywamy np. lnianą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce. Jak zwiększy swoją objętość, wykładamy na stolnicę i dokładnie wyrabiamy. Dzielimy na pięć części, formujemy bochenki, przekładamy do natłuszczonych, posypanych otrębami foremek, przykrywamy ściereczką  i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Pieczemy w piekarniku w ok. 180 stopniach. Po wyjęciu z piekarnika, gorący chleb smarujemy wodą lub przykrywamy ściereczką na 10-15 minut w celu zmiękczenia skórki. Chleb kroimy dopiero po wystudzeniu.

DZIEŃ PIĄTY - W tym dniu w bibliotece szkolnej obyła się degustacja chleba upieczonego przez uczennice z klasy VIa. Na degustację zaproszeni zostali koledzy i koleżanki z klasy, nauczyciele i pracownicy szkoły.

„ BYĆ DOBRYM JAK CHLEB" - św. brat Albert Chmielowski.

Pod  takim hasłem pani Dorota Budner zorganizowała obchody „Tygodnia dobrego chleba" w świetlicy szkolnej. Dzieci na zajęciach poznały historię chleba, wysłuchały opowiadania „ Żyto i chleb". Dowiedziały się, jaką rolę i znaczenie ma chleb w naszym życiu. Odpowiadały na pytanie „Dlaczego powinniśmy szanować chleb?". Podczas zajęć dzieci wykonywały chlebki, rogaliki i bułeczki z masy solnej, które stały się ozdobą świetlicy szkolnej. Na zakończenie pokolorowały malowanki przedstawiające pieczywo oraz bawiły się przy piosence „Mało nas do pieczenie chleba". Gdyby chleb umiał mówić, powiedziałby: „Szanujcie mnie, ponieważ na świecie jest wielu głodnych ludzi, spragnionych chleba".

KANAPKI Z CIEMNYM PIECZYWEM - Uczniowie na zajęciach przygotowali zdrowe i smaczne kanapki z ciemnym pieczywem i sucharkami. Kanapki posmarowane były smacznymi pastami serowymi, jajecznymi, rybnymi. Nie zabrakło też warzyw, pomidorów, rzodkiewek, papryk i ogórków.  Niektóre klasy przygotowywały też sałatki, które uczniowie zjadali ze zdrowym ciemnym pieczywem. Kanapki i sałatki przygotowali uczniowie klasy: Ie - pani Anna Kacprzak, IIc - pani Teresa Zarzycka, IIIb - pani Anna Walczak, IVd - pani Joanna Wesołowska, Koło kulinarne - pani Mariola Matuszewska

WYSTAWA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ-  „Chleb nasz powszedni”.

Pani Ewa Solarz przygotowała w bibliotece wystawę: „Chleb nasz powszedni”. Chleb w polskiej kulturze zajmuje wręcz mistyczne miejsce. Kult i szacunek do chleba, a także ciężką pracę włożoną w jego powstanie ukazał  film – „Od ziarenka do bochenka”. Niesamowity zapach chleba kusił wszystkich uczniów, pracowników szkoły oraz  rodziców oglądających wystawę. Można było obejrzeć różne rodzaje zbóż chlebowych, chleba, bułeczek, zobaczyć z jakiej mąki może być wypiekany chleb, co dodaje się dla wzbogacenia jego smaku. Ale kulminacyjnym momentem była degustacja pieczonych przez uczniów  i nauczycieli chlebów. Można było spróbować chleba upieczonego przez: p. Magdalenę Andrzejczak, Renatę Grabowską, Marzenę Chromniak, uczennice klasy VIa z panią Krystyną Zarembą. Spróbować można było też własnoręcznie zrobionych dodatków do chleba: smalcu, masła, twarożku, pasty rybnej, fasolowej, dżemów, ogórków. Wszyscy życzyli sobie więcej tak „smakowitych” wystaw.

Wychowawcy przeprowadzili zajęcia na temat  „Tygodnia dobrego chleba", zwrócili uwagę na znaczenie chleba w naszej codziennej diecie. Uczniowie obejrzeli film „Od ziarna do chleba". Przygotowane zostały gazetki na temat chleba. Na zajęciach języka angielskiego uczniowie poznawali słownictwo związane z chlebem, na języku polskim po hasłem „Chleb w literaturze",  redagowali przepis na chleb, na przyrodzie uczyli się jak powstaje chleb, poznawali rodzaje zbóż, z których piecze się chleb, na religii uczyli się szacunku do chleba.

„Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia w szkole" cieszył się dużym zainteresowanie ze strony całej społeczności szkolnej. Uczniowie chętnie  zwiedzali wystawę w bibliotece szkolnej, piekli i smakowali chleb według receptury naszych przodków. Przygotowywali kanapki i sałatki z pieczywem. Wielu pracowników naszej szkoły postanowiło samodzielnie upiec chleb. Pani Magdalena Andrzejczak wykonała gazetkę na korytarzu szkolnym "Jak ziarno staje się chlebem". 

Otrzymaliśmy  certyfikat potwierdzający udział i zaangażowanie w kampanii  „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia w szkole" z Fundacji Dobre Życie z Warszawy. Projekt był realizowany pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Kampania zachęciła nas do wzięcia udziału w jej VIII edycji w 2016 roku.     

Opracowanie i zebranie informacji: Elżbieta Marciniak