Zabawy w terenie

W ramach lekcji wychowania fizycznego wybraliśmy się do pobliskiego lasu. Na świeżym powietrzu zostały przeprowadzone przygotowane wcześniej przez uczniów i ich rodziców ćwiczenia w terenie  pod nazwą  „Leśne zabawy” Zajęcia zaczęły się krótką rozgrzewką, inicjatorem której był jeden z uczniów, a następnie brały udział w grach i zabawach:

.

Wiewiórki zadaniem wiewiórek jest w jak najszybszym czasie, pokonanie schodów i dotarcie do dziupli.  Wygrywa wiewiórka, której udało się to w najkrótszym czasie.

Leśny tor przeszkód dzieci ustawiają się w rzędzie i pokonują tory przeszkód z wykorzystaniem typowych i nietypowych przyborów: - przenoszenie woreczka na głowie, slalom wokół drzew i krzewów, przejście pod i nad skakanką.

Leśna ciuchcia uczniowie ustawiają się w rzędzie, łapią się za ramiona, a następnie nie rozłączając się pokonują tor przeszkód.

Zgadnij ile ważę oraz Odbicie w wodzie. Dzieci dobierają się w pary. W pierwszym zadaniu uczniowie stają do siebie tyłem i biorąc się pod ręce naprzemiennie dźwigają się na plecach. W drugiej zabawie te same pary naśladują swoje miny i ruchy ciała.

Zrywanie szyszek dzieci podnoszą do góry ręce i ruchami naśladują zrywanie szyszek.

Ptaszki dzieci w różnych pozycjach wyjściowych naśladują ruchy ptaków.

Taka forma aktywności ruchowej wzbudziła wśród ćwiczących wiele pozytywnych emocji. Uczniowie bardzo chętnie wykonywali ćwiczenia, tym bardziej, że sami byli ich autorami.

Po powrocie do szkoły wspólnie opracowaliśmy zestaw ćwiczeń śródlekcyjnych „Leśne zabawy w szkole”. Ze względu na zbliżający się okres zimowy, ćwiczenia przeprowadzone w lesie zostały zmodyfikowane do warunków panujących w klasach. Taki zestaw ćwiczeń śródlekcyjnych otrzymały wszystkie klasy I-III naszej szkoły.