Lekcja otwarta - Zdrowo jem, więcej wiem

W czasie realizacji kolejnych zadań w ramach projektu "Zdrowo jem, więcej wiem" uczniowie klas IIIa i IIId  zdobywali wiedzę, którą chętnie dzielili się z kolegami i koleżankami oraz nakłaniali ich do zmiany złych nawyków żywieniowych. Większość dzieci preferuje smak słodki. Dlatego spośród wszystkich produktów spożywczych dzieci najczęściej wybierają ciastka, cukier, słodkie napoje, lody. Tego rodzaju słodycze niestety bardzo często zastępują właściwe posiłki. Należy więc uświadomić dzieciom jak wiele chorób wywołuje jedzenie cukru i soli oraz nakłonić je do zamiany niezdrowych słodyczy na zdrowe. Uczniowie prowadzili różne formy promocji zdrowego odżywiania się, wśród nich lekcję otwarta „Ostrożnie z cukrem i solą”, podczas której najpierw odbyła się krótka prezentacja i prelekcja przygotowana przez panią z sanepidu.

Miała ona na celu kształtowanie nawyków żywieniowych dotyczących spożywania zdrowych produktów pozbawionych nadmiaru soli i cukru. Następnie przeprowadzono kilka ćwiczeń. Miały one na celu np. umiejętność czytania etykiet i rozpoznawania soli i cukru w produktach spożywczych, umiejętność podejmowania decyzji o wyborze żywności, umiejętność segregacji żywności na wskazaną i niewskazaną w diecie uczniów. Odbyła się również prezentacja Klasowej Książki Zdrowych Słodyczy w szkole. Autorzy jej zapraszali do swojej klasy  lub  chodząc po klasach najmłodszych uczniów opowiadali o zdrowych słodyczach. Prezentowali własnoręcznie wykonaną Klasową Książkę Zdrowych Słodyczy zawierającą zdrowe przepisy na słodycze oraz prace plastyczne.

koordynator: M. Andrzejczak, A. Panek