Najpiękniejsze wierszyki o wiośnie dla dzieci

Wiersz o wiośnie od razu przywołuje na myśl słońce, pierwsze podmuchy ciepłego powietrza, zieloną trawę, pojawiające się na drzewach listki. Świat budzi się do życia. Pięknie ubrali to w słowa wybitni poeci. Oto najpiękniejsze wiersze o wiośnie dla dzieci: 

Maria Konopnicka

Leci plisz­ka
spod ka­mycz­ka:
- Ja się ma­cie dzie­ci!
Już przy­by­ła
wio­sna miła,

już sło­necz­ko świe­ci!

Po­szły rze­ki
w świat da­le­ki,
pły­ną het - do mo­rza;
A ja śpie­wam,
a ja lecę,
gdzie ta ran­na zo­rza!

Czytaj więcej...

24 kwietnia – EUROPEJSKI DZIEŃ ŚNIADANIA pod hasłem „ Znajdź czas na śniadanie”

Drogi Rodzicu!

Czy wiesz, że zarówno samo spożycie śniadania, jak jego jakość i wielkość są bardzo ważne dla funkcjonowania mózgu Twojego dziecka?

Badania dowodzą, że:

- spożycie pierwszego śniadania poprawia zdolności poznawcze dzieci, takie jak: percepcja, pamięć, koncentracja uwagi, myślenie;

- dzieci, które spożywają niepełnowartościowe śniadania, mają większy problem ze skupieniem uwagi na lekcjach niż dzieci, które spożywają pełnowartościowe śniadania;

- dzieci, które spożywają śniadanie bogate w węglowodany złożone, mają lepszą pamięć i ogólnie wykazują większe zdolności poznawcze.

Czytaj więcej...

Czytaj książki, bo twój mózg potrzebuje gimnastyki

Książka, przechodząca kolejno z rąk do rąk, zawiera mnóstwo bakterii, wśród których są i chorobotwórcze. Sięgając po książkę pamiętaj o następujących zasadach:
- nie śli
ń palców przy przewracaniu kartek książki,
- nie czyta
j przy jedzeniu,
- podczas czytania nie dotyka
j twarzy,
- przed rozpoczęciem i po ukończeniu czytania
umyj ręce,
- przy czytaniu
siedź prosto, unikaj czytania przy słabym świetle, jak również w pozycji leżącej.

8 powodów, dla których warto czytać książki

1. Stymulują umysł. Rozwija wyobraźnię i wspomaga koncentrację. Poza tym pozostawia więcej czasu na myślenie.

Czytaj więcej...

Plastyczne pomysły

Pomysły plastyczne na wiosnę

Wiosną wszystko budzi się do życia. Nagle mamy więcej energii i ochoty na wszystko. Wiosna jest więc świetnym momentem do zabawy. Dziś kilka pomysłów na zabawy plastyczne dla dzieci, które zapewnią sporo rozrywki i będą świetnym ćwiczeniem małej motoryki dla przedszkolaków i nie tylko.

Ćwierkające ptaki za oknem, pierwsze biedronki, które dzieci tak lubią trzymać na dłoni, to  ciekawe tematy na prace plastyczne w okresie wiosennym. Dzieci uwielbiają wręcz zwierzęta, więc nie mogłoby ich tu zabraknąć. Miłej zabawy! 

Wszystkie obrazki prac zostały zaczerpnięte z Internetu. Linki do źródeł znajdują się na obrazkach.

Dorota Budner

Czytaj więcej...

ŚWIATOWY DZIEŃ CZEKOLADY- 12 KWIETNIA

Światowy Dzień Czekolady obchodzimy 12 kwietnia. Tego dnia warto się przyjrzeć zaletom czekolady. Czy można ją jeść codziennie? Jakie zawiera witaminy? Gdzie można zjeść najlepszą czekoladę?

Skąd pochodzi czekolada?

Czekolada pojawiła się w Europie na początku XVI w., jako pierwsi zaś pili ją Majowie i Aztekowie. Starożytni Majowie używali ziaren kakaowca jako środka płatniczego, sam napój był zaś przeznaczony tylko dla królów. Dziś rozkosze jedzenia czekolady mogą docenić wszyscy i mimo że czekolada jest produktem wysokokalorycznym, jej jedzenie ma wiele zalet.

Po ilu kostkach czekolady się uśmiechniesz?

To, że po zjedzeniu czekolady czujemy się dobrze i mamy ochotę się uśmiechać, jest zasługą fenylotylaminy, która uaktywnia hormony szczęścia, czyli endorfiny. Z tego powodu polecana jest jako środek antydepresyjny. Najzdrowsza jest gorzka czekolada, o dużej zawartości kakao i małej zawartości cukru. W składzie mineralnym kakao figuruje magnez, chrom, żelazo, cynk, potas, jest też źródłem witamin B, A i E. Jakby tego było mało, czekolada ma dobry wpływ na serce dzięki bogactwu antyutleniaczy i polifenoli. 

Czytaj więcej...