Pamiętamy o poległych

28 października uczniowie Wolontariatu wybrali się do wsi Gaśno. Nad brzegiem jeziora znajduje się pomnik upamiętniający bitwę stoczoną przez oddział powstańców dowodzony przez Łakińskiego z oddziałami rosyjskimi 12 marca 1863 r. Część powstańców została otoczona przez Rosjan w okolicach wsi Gaśno i została zepchnięta do stawu, gdzie 49 poniosło śmierć. Wkrótce na miejscu bitwy okoliczna ludność postawiła drewniany krzyż.

Po odzyskaniu niepodległości ustawiono kamień do którego przytwierdzono pamiątkową tablicę. W czasie II wojny światowej Niemcy zniszczyli pomnik. W 1963 r. odbudowano pomnik. Obecnie istniejący pochodzi z 1998 r. i zawiera fragment tablicy poprzedniego.

Uczniowie posprzątali pomnik i zapalili znicze pamiętając o poległych w dniu 1 listopada.